بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان کرمان
هم‌اکنون 43 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

مهدویت در آیات وحی سه راه غلبه بر نفس

اگر شما بخواهيد اين نفس را که استاد شيطان است، بکوبيد و رامش کنيد، بايد خود را فقير کنيد، يعنی بايد خودتان را در مقابل عظمت حضرت حق، هيچ بدانيد.
ماه مبارک رمضان به عنوان بهار قرآن بهترین فرصت است برای منتظران تا با تامل در آیات وحی، رسالت منتظرانه خود را بشناسند. از این رو، خبرگزاری شبستان در سلسله مطالبی به قلم حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا نصوری»، معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت و معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد به آموزه های منتظرانه برخی از آیات پرداخته است:

«و اتَّقوا اللهَ الَّذی تَسائَلونَ بِهِ‌ و الاَرحامَ انَّ اللهَ كانَ عَلیكُمْ رَقیباً؛ بترسید از آن خدایی كه به نام او از یكدیگر درخواست می كنید؛ و درباره ارحام كوتاهی نكنید، همانا خداوند مراقب شماست».
«صله» در لغت به معنای احسان و دوستی آمده است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان است در اصطلاح، صله رحم محبت و سلوك داشتن با خویشان و نزدیكان است.
اسلام تحكیم پیوندهای خویشاوندی واستحكام روابط خانوادگی را به شدت مورد تأكید و توجه قرار داده و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یك ارزش الهی واجب كرده است و خدای متعال آن را در ردیف پرستش خویش قرار داده، می فرماید: «وَ اعبُدوا اللهَ وَ لاتُشركُوا بِهِ شَیئاً وَ بالوالِدینِ احساناً و بِذِی القُربی…؛ خدا را بپرستید و هیچ چیز را شریك او قرار ندهید و به پدر و مادر و خویشان نیكی كنید.»

«وَمَآ أُبَرِّئُ نَفْسِيٓ ۚ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوٓءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّيٓ ۚ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَحِيمٌ؛ من خود را از گناه تبرئه نمی‌كنم؛ زیرا نفس طغیان گر به شدّت به بدی فرمان می‌دهد مگر آن كه پروردگارم رحم كند؛ زیرا پروردگارم بسیارآمرزنده و مهربان است.

ابليس، شاگرد نفس است و با سه کار می توانید بر آن غلبه کنید:
نخست اگر شما بخواهيد اين نفس را که استاد شيطان است، بکوبيد و رامش کنيد، بايد خود را فقير کنيد، يعنی بايد خودتان را در مقابل عظمت حضرت حق، هيچ بدانيد.
دوم بعد از اين مرحله، مرحله شب زنده داری است. اين دو راه، راه مبارزه با نفس است.
نبايد نه آنقدر تنبل باشيد که مردم بگويند وبال جامعه است و نه آنقدر فعاليت در دنيا داشته باشيد که عرف بگويد چهار دست و پا افتاده روی دنيا.
سوم اگر اراده کنی که خودت را از گناه حفظ کنی، پروردگار هم در هنگام ارتکاب معاصی، برای تو ايجاد مانع می کند.
آخرین ویرایش
در 1400/2/12 10:12

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
03432222337
کرمان، خیابان امام خمینی کوچه 16، بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج)
پیامک
30001366